Ako zrušiť spoločnosť bez jej likvidácie?

Podnikanie je v dnešnej dobe snom takmer každého mladého človeka, ktorý sa rozhoduje čo urobí so svojou budúcnosťou. Každého láka možnosť vysokého zárobku bez fyzicky namáhavej práce, možnosť byť šéfom a neplniť iba rozkazy svojich nadriadených, či možnosť využiť svoju kreativitu, nápady a originalitu. Ak niekomu podnikanie vychádza, dodáva mu slušný zárobok a hlavne ho napĺňa aj po psychickej stránke, nie je dôvod túto činnosť ukončiť. No čo sa stane v prípade, ak si vaša spoločnosť neplní všetky právne a administratívne povinnosti, neplatí potrebné poplatky alebo vôbec nefunguje?

V takýchto prípadoch vám bohužiaľ spoločnosť nemôže vydržať. Ak chcete vašu firmu zrušiť sami a následne zanechať všetko podnikanie, existuje tu možnosť likvidácie spoločnosti s ručeným obmedzením, čo využíva dnes už len pár jedincov. Namiesto toho sa totiž zvyknú firmy predávať novým podnikateľom alebo podobne. Ak si však vy nebudete plniť vaše povinnosti voči spoločnosti, chtiac či nechtiac sa vám spoločnosť zruší.

bussiness-g7ad3aba6d_1920

Zrušenie spoločnosti bez likvidácie sa vykonáva najmä v prípadoch, ak sa už dlhú dobu nezhromaždilo valné zhromaždenie, ak nie sú vykonané finálne účtovnícke uzávierky potrebné dodať na príslušný okresný súd a mnohé ďalšie okolnosti. Ak však takáto spoločnosť, ktorá si neplní povinnosti vlastní nejaké nehnuteľnosti či financie, automaticky pripadajú štátu. Ak ich však nevlastní, spoločnosť sa zruší a ďalej nemôže pokračovať vo svojej činnosti.

machine-g6248609c3_1920

Podáva sa aj návrh na zrušenie s.r.o., kde sa uvedú kontaktné údaje na majiteľa, dôvody návrhu na zrušenie, všetky potrebné dôkazy a výsledné uznesenie. Takýmto spôsobom môže vaša spoločnosť zaniknúť, a preto je dobré o ňom vedieť. Či už chcete naschvál prísť o firmu, alebo sa chcete tomu vyhnúť, to je už len na vás. Povedomie o rušení firiem však nikdy nie je na škodu.