Štáty USA podali žalobu, v ktorej obvinili farmaceutické firmy z inflácie nákladov

Súd tvrdí, že až 20 spoločností sa podieľalo na stanovení cien za viac ako 100 liekov, vrátane liečby cukrovky a rakoviny.
 
Jednou z obvinených firiem je Teva Pharmaceuticals, najväčší svetový výrobca generických liekov.
 
Teva, ktorá odmietla akékoľvek previnenie, hovorí, že bude obhajovať svoje konanie.

léky
 
Právne konanie, ktoré nasleduje po päťročnom vyšetrovaní, obviňuje spoločnosti zaoberajúce sa drogami zo zapojenia sa do systému na zvýšenie cien – v niektorých prípadoch o viac ako 1 000% – av piatok ho podal generálny prokurátor Connecticut William Tong.
 
"Máme tvrdé dôkazy, ktoré ukazujú, že generický farmaceutický priemysel spáchal americký ľud podvodom v hodnote niekoľkých miliárd dolárov," povedal Tong.
 
"Máme e-maily, textové správy, telefónne záznamy a bývalé spoločnosti, ktoré veria, že sa nám podarí dokázať viacročné sprisahanie s cieľom stanoviť ceny a rozdeliť podiel na trhu pre veľké množstvo generických liekov."
 
Zástupca Teva v USA uviedol, že izraelská spoločnosť "sa nezúčastnila na žiadnom správaní, ktoré by viedlo k občianskoprávnej alebo trestnoprávnej zodpovednosti", uvádza agentúra Reuters.

prášky
 
Ďalších 19 firiem, ktoré sa zúčastnili na súdnom konaní, sa k obvineniam ešte nemá vyjadriť.
 
Pätnásť jednotlivcov bolo tiež vymenovaných za obžalovaných obvinených z každodenného dohľadu nad systémom stanovenia cien.
 
Podľa súdneho procesu sa spoločnosti zaoberajúce sa drogami údajne sprisahali, že od júla 2013 do januára 2015 manipulujú s cenami na desiatkach liekov.
 
To obviňuje Teva a ďalšie z "pustiť sa do jednej z najvýraznejších a najškodlivejších sprisahaní v určovaní cien v histórii Spojených štátov".
 
Pán Tong povedal, že vyšetrovanie odhalilo, prečo sú náklady na zdravotnú starostlivosť a lieky na predpis v Spojených štátoch také vysoké.
 
Americký zdravotnícky systém je už roky v popredí americkej politiky.
 
Prezident Donald Trump často sľúbil, že zruší Zákon o cenovo dostupnej starostlivosti (ACA), lepšie známy ako Obamacare, ktorý bol navrhnutý tak, aby zdravotné krytie bolo dostupné pre mnohých Američanov, ktorí boli ocenení z trhu.
 
Štáty tvrdili, že odstránenie Obamacare by poškodilo milióny Američanov, ktorí by sa snažili pokryť náklady na zdravotnú starostlivosť.