Turecko verzus Chorvátsko

Chorvátsko a Turecko, považujem za TOP destinácie našincov. V podstate si to myslia aj prieskumy a samotné cestovné kancelárie. Ja som mala to šťastie, že som absolvovala dovolenku v oboch týchto destináciách, takže viem celkom dobre porovnávať. Neviete sa rozhodnúť? Čítajte ďalej.Skalný útes na pláži pri mori a slnko prenikajúce cez oblaky.jpg

Obe sú blízko

Ja som na svoju tureckú dovolenku odlietala z Košíc. Mojou cieľovou destináciou, bolo letisko v Antalyi. Cesta trvala necelé dve hodiny. Ide o vzdialenosť okolo tisícpäťsto kilometrov.
Ak sa vyberiete na Makarskú riviéru, teda do Chorvátka, tak z Košického letiska, bude cesta trvať asi o hodinku kratšie. Áno, Turecko je o niečo ďalej, no na druhej strane ani dve hodiny cesty, nie sú žiadnou katastrofou.

Teplo a pohoda

V chorvátsku je nepochybne o niečo menej teplé počasie. Nehovorím, že je tu zima, ale v porovnaní s Tureckom, je tu naozaj chladnejšie. Turecko je naozaj teplá krajina. Teploty okolo štyridsiatky, ti naozaj nie je ničím neobvyklým.

V oboch dovolenkových destináciách je veľmi príjemne teplé more a čisté pláže. Samozrejme, že narazíte aj na tie menej čisté. Tým sa však stačí iba vyhýbať.

Za zmienku stoja aj ľudia. Ono sa to tak aj hovorí, že ľudia, ktorí žijú v teplých krajinách, sú tak nejako pohodovejší. To môžem len potvrdiť. Chorváti sú veľmi priateľskí a pohostinní. Turci sa mi zdali viac slušní. Stále sa zdravia, usmievajú a kývajú hlavami. V oboch prípadoch však ide o naozaj pohodové osôbky.Dve ženy v plavkách sa opaľujú na uteráku na pieskovej pláži.jpg

Trošku väčšia exotika

Turecko by som označila určite za viac exotickejšiu destináciu. Chorvátsko má veľmi podobnú prírodu ako my. Samozrejme, že aj tu, to nie je úplne ako u nás. Rastie tu viac teplomilných rastlín a svoje urobí určite more a pieskové pláže. Turecko je ale také… vzdialenejšie. Dovolenky sú cenovo veľmi podobné, takže ak chcete zažiť viac exotiky, tak vyberajte Turecko. Pokiaľ vás láka skôr miernejšie podnebie a pohoda, jednoznačná voľba je Chorvátsko.