Úsporné osvetlenie LED alebo technológia, ktorá stále napreduje

Je zaujímavé, že prakticky až posledné roky sa dozvedáme o technológii, ktorá je tu s nami už desiatky rokov. Konkrétnejšie vravíme o princípe svetlo emitujúcej diódy, čiže technológii LED (Light Emitting Diode), ktorá je v súčasnosti známa najmä v spojitosti s najúspornejším osvetlením. Nemusí mať len formu žiaroviek s kompatibilnými závitmi, ale sú tu aj led reflektory, panely či led trubice. A samozrejme obľúbené prevedenie vo forme led pásikov obklopených emitujúcimi diódami.Svietiaca žiarovka.jpg

  • Okrem svetelných prvkov je možné tieto diódy nájsť napríklad v televízoroch, monitoroch, ale využívali sa aj ako blikajúce kontrolky.

Z charakteristiky tohto alternatívneho využitia vyplýva, že tieto diódy musia byť spoľahlivé a takisto niečo vydržať aj napriek pravidelnej prevádzke. V prípade osvetlení, ktoré touto technológiou disponujú, vravíme o životnosti cca 45 000 hodín žiarenia.
LED ako favorit na dnešnom trhu s osvetlením
Donedávna sa svietidlá led označovali za osvetlenie blízkej budúcnosti, najmä pri ich známejšom uvedení na trh pred pár rokmi. V súčasnosti sú však aktuálnou voľbou, ktorá si drží na trhu veľmi pozitívne miesto. Vlastnosti ako veľmi dlhá životnosť, nerušený a tichý chod, ekologické prevedenie a najmä automatická schopnosť pravidelne šetriť energiami,… sú rozhodne dostačujúcim lákadlom pre mnohých moderných spotrebiteľov. Ale takisto začína oslovovať aj „staršiu gardu“, veď kto by nechcel pravidelne sporiť na energiách? Zíde sa každý cent k dobru. A predovšetkým dnes, kedy je návratnosť týchto svetelných zdrojov stále kratšia, respektíve prichádza už po pár mesiacoch od ich používania.Klasická retro žiarovka.jpg
Efektívny spôsob ako šetriť energiami
Z hľadiska úspor a známych čísiel vravíme o tom, že v porovnaní so starými halogénovými žiarovkami dokážu byť led svietidlá až o 90 % úspornejšie. Energiu navyše koncentrujú na výrobu jasného svetla, pričom do tepelnej stránky ide prakticky menšia alebo žiadna časť.