Vážte si svojich spoločníkov

Každý správny podnikateľ vie, že základom k úspechu vo vysokom biznise nie je len dobrý plán a zisky, ale ľudia, ktorí vám s tým pomôžu. Či už ide o spolužiaka zo základnej školy, ktorý sa stal vaším finančným radcom alebo o radového zamestnanca, s ktorým si zväčša iba pozdravíte. Verte, že mať dobré vzťahy v práci je podmienkou úspechu aj u podnikateľov. Viete ako na to?

partnerství

  1. V prvom rade sa snažte obklopiť ľuďmi, ktorí sú vám podobní. Asi ťažko si s niekým padnete do oka, ak nemá rovnakú morálnu a pracovnú etiku ako vy. Preto sa nevyhýbajte pohovorom, práve naopak, iniciujte ich. Okrem základného prehľadu o človeku sa môžete veľa dozvedieť o spôsobe jeho práce, čo zo životopisu určite nevyčítate.
  2. Ak máte firmu, v ktorej zamestnávate ľudí na niekoľkých stupňoch, vždy majte blízko ku všetkým. Manažéri sú vám pochopiteľne najbližšie, no vedieť informácie zo zákulisia, napríklad od zamestnancov, ktorí prichádzajú do styku s klientmi, je na nezaplatenie.

podnikatel

  1. Spoľahnúť sa musíte aj na team building. U niektorých nepopulárna, no u ďalších očakávaná akcia, kde sa môžete navzájom porozprávať a spoznať. Nejedna firma pozná  výhody takýchto podujatí, preto ich aj často využívajú. Zamestnanci sa cítia nielen ako jedna rodina, no sami vidia, že vám na nich záleží. Prečo sa zaoberať len prácou, keď spolu trávite skoro celý deň?
  2. Ak zamestnávate len pár ľudí a to doslovne, taktiež stavte na spoločné akcie. Nemusia to byť veľké podujatia s večerou, ale vybrať sa niekam na bowling, spoločný obed alebo pracovný výlet je spestrenie, ktoré uvoľní atmosféru, a to ocení nejeden tvrdo pracujúci človek.
  3. Hore uvedené body by vám mali napovedať, že musíte dbať aj na ľudskú stránku podriadených. Nezabúdajte sa postarať o pravidelný pitný režim a spravodlivé rozdelenie práce. Výborné organizačné vlastnosti z vás môžu zrobiť veľmi obľúbeného šéfa. Taktiež prémie alebo pracovné bonusy vo forme telefónov alebo auta sú niečo, čím si prilákate priazeň. Samozrejmosťou je vyjednávanie o platoch ako aj ústupky, ak sú potrebné. Preto stavajte na flexibilite a otvorenosti, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nespočetným problémom.