Zbavte sa nespavosti

Problémy s nespavosťou, či zlou kvalitou spánku vystihujú toto storočie. Z časti je to kvôli uponáhľanej dobe, stresujúcemu životnému štýlu, či používaniu technológií pred spaním. Nič z týchto veci, však nezapríčiňuje bolesti chrbta, krku a krížov po zobudení z nekvalitného spánku. Za to môže primárne jedna vec a tou je matrac, ktorý nie je prispôsobený pre vás, čím vám spôsobuje komplikácie.

spiaca žena

Pri kúpe matracov a celkovo postelí, sa väčšinou snažíme ušetriť a vezmeme prvý prijateľný variant aj bez toho, aby sme si vyskúšali ako sa nám na danom matraci bude ležať a či nám bude vyhovovať. To je veľká škoda, pretože v špecializovaných predajniach sú vyškolení pracovníci, ktorí vám dokážu pomôcť vybrať ten najlepší matrac pre vás, na základe niekoľkých kritérií.

posteľ s matracom

Preferujete spať na chrbte alebo na boku? To je jedna z otázok, ktorú sa treba spýtať samých seba pri výbere tvrdosti matraca. Existujú totiž od mäkkých, cez stredne tvrdé až po tvrdé a každý je vhodný pre iný typ spánku. Ak teda spíte najradšej na chrbte, mali by ste siahnuť po tvrdšom matraci a naopak ak radšej spávate na boku, skúste jeden z mäkších.

Tvrdosť však nie je jedinou premennou, ktorú je potrebné zvážiť a nemenej dôležitý je typ matraca. Poznáme klasické pružinové a sendvičové. Pružinové matrace https://www.segum.sk/produkty/matrace sú vhodné na použitie s akýmkoľvek roštom okrem polohovateľného, pretože by mohlo dôjsť k jeho poškodeniu.

V neposlednom rade dbajte na to, aby bol matrac pre vás dostatočne veľký a vysoký. Matrac by mal byť zhruba o 20cm dlhší, než je vaša výška a počítajte s rezervou aj pi nosnosti matraca. Všetky tieto a ďalšie parametre nájdete či už na internete alebo v kamenných predajniach, kde vám dokážu pomôcť aj pracovníci predajne, a teda nemusíte mať všetky detaily v hlave.

Keď už sa rozhodnete pre nejaký matrac, posledným krokom je zvoliť si naň poťah, ktorý je dôležitý, nakoľko s ním budeme prichádzať do priameho kontaktu. Existuje viacero druhov poťahov od klasických po rôzne hypoalergénne, či vhodné pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia.