Nový slovenský projekt chce nájsť nezvestné osoby použitím dronov

Sme takmer pravidelnými svedkami toho, ako sa bežný človek môže stať doslova zo dňa na deň nezvestným. Je to nepríjemný fakt, na ktorý možno nepoznáme to pravé efektívne riešenie, respektíve zaručený spôsob, ako danú osobu nájsť. Na druhej strane však žijeme v dobe sociálnych sietí a rýchlo pokrokujúcich technológií.

dron

Aj vďaka Facebooku sú mnohí z nás informovaní a informáciu o nezvestnej osobe dokážeme medzi sebou šíriť, respektíve zdieľať rýchlosťou svetla, a to medzi X ďalších ľudí, prakticky je touto cestou informovanosť veľmi široká a jednoduchá, čo je značné pozitívum, ktoré môže pri hľadaní pomôcť.  Pravdepodobne ste sa zdieľania tohto typu príspevkov už zúčastnili aj vy alebo ste boli jeho svedkom, v poslednej dobe to nie je nič neobvyklé. Na začiatok tak môže využiť práve tento nástroj, a to sociálne siete. Z pohľadu technológií však na slovenskú verejnosť prichádza iniciatívny projekt, ktorý chce do hľadania zapojiť drony. Pôsobí to ako zaujímavá a možno efektívna idea, zostáva len otázka, či tento nádejný projekt nebude brzdiť byrokracia a nezmyselné zákazy.

létající dron

Konkrétne ide o slovenský projekt s názvom CPPO, čiže Cielené Pátranie Po Osobách,  ktorý chce v spomenutých situáciách využiť špeciálne drony s vylepšeným doletom a hlavne termovíziou. Vďaka termovízii by tak drony boli schopné efektívne hľadať aj v nočných alebo skorých ranných hodinách, teda aj počas horšej viditeľnosti. Konkrétne sa majú použiť drony DJI Mavic 2 Enterprise Dual.

Daný projekt zatiaľ nespolupracuje s Políciou SR, v podstate ide o čerstvý projekt, ale v prípade záujmu policajných zložiek by drony pochopiteľne boli poskytnuté, je to ich prioritou. Poprípade by potrebovali povolenie, aby sa do pátrania mohli zapojiť súčasne s políciou či pomáhať na vlastnú päsť, teda z vlastnej iniciatívy. Každopádne môžeme povedať, že ak by sa táto idea oficiálne mohla zapojiť do pátrania, mohla by byť naozaj efektívna. Využili by sme potrebné vlastnosti moderných technológií.
Tento projekt môžete podporiť aj na FB skupine CPPO, ktorá má momentálne už vyše 6000 členov.