Zeleň bez hliny

Ako to vyzerá v praxi
 
Na hydroponické pestovanie budete potrebovať dve nádoby a upevňovací substrát. Ten slúži na to, aby rastlina vo vode pekne stála. Na tieto účely sa väčšinou využíva takzvaný keramzit. Ide o malé, do červena sfarbené guľôčky, ktoré sú čisto prírodného pôvodu. Tento špeciálny substrát nasypete do prvej nádoby, ktorá pripomína košíček. Tú aj spolu s rastlinou vložíte do druhej nádoby, v ktorej bude naliata voda.

květiny
 
Užitočný vodomer
 
Pri pestovaní vo vode určite oceníte vodomer. V podstate sa jedná o veľmi jednoduchý „prístroj“. Ak ste niekedy videli v kvetináči pri rastline zapichnutú vec, ktorá pripomínala otočenú skúmavku, išlo práve o vodomer. Vďaka nemu budete môcť jednoducho zistiť, kedy máte doliať vodu.
 
Z čoho vlastne žijú?
 
Asi sa pýtate, odkiaľ vezmú rastliny živiny. Veď je všeobecne známe, že ich čerpajú zo zeme. Po prvé to nie je úplne pravda. Väčšinu živín získavajú rastliny zo vzduchu. Po druhé, sa do vody pridávajú špeciálne hnojivá, ktoré sa postarajú o zvyšných štyridsať percent. V prípade tohto pestovania nepoužívajte klasické hnojivá na izbové rastliny. Musíte siahnuť po špeciálnych produktoch, určených na vodné pestovanie. Na výber máte tekuté hnojivá, ktoré však väčšinou pôsobia iba krátky čas. Lepším riešením sú preto tablety, ktoré sa do vody uvoľňujú postupne, vďaka čomu rastlinu zásobujú živinami postupne, takže vydržia omnoho dlhšie.

kaktus
 
Výhody pestovania vo vode
 
Po prvé nebudete musieť rastliny zalievať tak často. Preto hovoríme o ideálnom spôsobe pestovania pre tých, ktorí zvyknú na svoju zeleň zabudnúť. Ďalšou výhodou je to, že rastliny netrpia chorobami, ktoré sa prenášajú z pôdy. budete odbremenení od pravidelného presádzania, no a v neposlednom rade, takto pestované kvety vyzerajú omnoho krajšie. Majú väčšie listy, lepšie kvitnú a sú celkovo väčšie.